48é Certamen Provincial d’Alacant: Resultats de la Primera i Segona secció

La quaranta-huitena edició del Certamen Provincial d’Alacant que organitza la Diputació de València va viure el dissabte 23 de març la seua primera jornada amb el concurs de les agrupacions de Primera i Segona secció.

La Sociedad Arte Musical ‘La Filarmónica’ de Callosa de Segura es va alçar amb el primer premi i esment d’honor en la 1a Secció del Certamen Provincial, mentre que en la segona secció, la Unió Musical de Redovan es va endur el primer lloc, per la qual cosa totes dues agrupacions participaran en el Certamen de Bandes de la Comunitat Valenciana organitzat pel Institut Valencià de Música.

Així doncs, la fallada definitiva del jurat compost per Bernardo Adam Ferrero, Jesús Mula, Andrés Valero Castells, Juan Miguel Romero i José Vicente Asensi, va ser la següent:

Primera Secció

Sociedad Arte Musical ‘La Filarmónica’ de Callosa de Segura: Primer Premi i Esment d’Honor amb 341,5 punts

Sociedad Unión Musical de Crevillent: Primer Premi amb 340 punts

Segona Secció

Unión Musical de Redován: Primer Premi i Esment d’Honor amb 354,5 punts

Sociedad Musical ‘La Armónica’ de Cox: Primer Premi amb 353,5 punts

Societat Unió Musical de La Canyada: Segon Premi amb 306,5 punts

‘L’Harmonia’ Societat Musical d’Alacant: Segon Premi amb 303 punts

Societat Unió Musical ‘L’Artística’ de Novelda: Segon Premi amb 300 punts

Societat Musical Santa Mª Magdalena de Novelda: Segon Premi amb 276 punts

Dissabte 6 d’abril: Tercera i Quarta Secció

La Casa de la Cultura de la Torre de les Maçanes serà el lloc triat per a celebrar el pròxim 6 d’abril la segona jornada d’aquest 48é Certamen Provincial d’Alacant en el qual participaran les formacions de Tercera i Quarta secció. El programa a interpretar per les bandes serà el següent:

Quarta Secció

Obra Obligada: “Drapos” (danses), Sixto Manuel Herrero Rodes.

Associació Cultural Amics de la Música i la Dansa d’Oriola
Pasdoble: “El de más clase”, José María Moreno
Obra lliure: “Nostradamus”, Otto M. Schwarz

Tercera Secció

Obra Obligada: “Via Augusta”, José María García Montalt

Societat Musical Santa Cecília de Camp de Mirra
Pasdoble: “Fiesta del Pasodoble“, Ferrán Campos Valdés
Obra lliure: “El Racó de l’Or“, Saül Gómez i Soler

Sociedad Musical ‘La Esperanza’ de Sant Vicent
Pasdoble: “Andrés Contrabandista“, Óscar Navarro Gonzalez
Obra lliure: “A Pedra da Serpe” (Poema simfònic), José Luis Represas Carrera

Sociedad Unión Musical de Dolores
Pasodoble: “Filigrana”, Ricardo Dorado
Obra lliure: “Valhalla”, Francisco Zacarest Fort

Ateneu Musical ‘Mestre Gilabert’ d’Asp
Pasdoble: “Rafael Mauricio”, Rafael Talens Pelló
Obra lliure: “Danza Sinfónica” for Symphonic Band, Op. 117, James Barnes

Banda de Música Santa Cecilia de Rojales
Pasdoble: “El Diputat”, Antonio Carrillos Colomina
Obra lliure: “De Bello Gallico”, Bart Picqueur

Unión Musical de Hondón de las Nieves
Pasdoble: “Andrés Contrabandista”, Óscar Navarro Gonzalez
Obra lliure: “Expedition”, Óscar Navarro González

En aquesta ocasió, el jurat estarà format per Bernabé Sanchis, Jesús Mula, Antonio Ruda Peco, Sixto Manuel Herrero Rodes i Andrés Valero Castells.